Acrew announces 2019 Crew Award finalists

Aug 21, 2019 by Triton Staff

Finalists for Acrew’s 2nd annual Crew Awards have been announced. The finalists will be presented to an independent and anonymous panel of judges, including captains, senior crew and industry specialists for an award ceremony on Oct. 12 at Palais de la Méditerranée in Nice.

And the finalists are:

Captain (Master Unlimited)

  • Alex Whitty - M/Y NAIA
  • Craig Thurlbourn - M/Y A
  • Stanley Benngard 

Captain (Master 3000GT)

  • Dean Pillati - M/Y Arience
  • Robert Wooldridge - M/Y Lady Rose
  • Troy Doughtery - M/Y Muchos Mas

Captain (Master 500GT)

  • Tristan Mortlock - M/Y AWOL
  • Sami Parviainen - M/Y Africa
  • Jason Pliatsikas - M/Y Veni Vidi Vici

First Officer

  • Barbara Clerc - M/Y AWOL
  • Brandon Dax Whitson- M/Y Cloudbreak
  • Lourentia Schreuder

Purser

  • Anna Steyn - M/Y Polar Star
  • Jules Thomson - M/Y Limitless
  • Liz Piasente - S/Y Black Pearl

Chief Stew

  • Giverny Jade - M/Y AWOL
  • Josipa Lozo - M/Y Maryha
  • Martina Brčić - M/Y Africa

Stew

  • Michaela Letley - M/Y AWOL
  • Victoria Lillington - M/Y NAIA

Chief Engineer & ETO

  • Slaven Mehic - M/Y AWOL
  • Alan Vermeulen 
  • Thaleia Lewis - M/Y Siren

Engineer & ETO

  • Ryan Murray
  • Dean de Groot
  • Glen McClearly 
  • Bryce Perigo

Chef

  • Marco Lima - M/Y Haida 1929
  • Ben Reeve - M/Y Berco Voyager
  • Bianca Jade Murphy

Deck

  • Jason Lambert - M/Y AWOL
  • Craig Dalgleish - M/Y Samara
  • Matthew Hepburn - M/Y Samara

Best Charter Yacht

  • Paul Clarke - M/Y Loon
  • Tristan Mortlock - M/Y AWOL
  • Lachlan Briggs - M/Y La Tania

Best Private Yacht

  • Tim Armstrong - M/Y Dilbar
  • Robert Wooldridge - M/Y Lady Rose
  • David Collins - M/Y Explorer

Humanitarian award

  • Dorothea3
  • The Fly Fleet

Entrepreneur award 

  • Shelton Dupreez - Luxury Yachtfilms
  • Branka Pavasovic - Yacht Cover
  • Edward Dunnett - Onshore Cellars

Environmental award 

  • Dawn Kochan - M/Y Integrity
  • Helene du Plessis - M/Y Haida 1929
  • Julian Spier - M/Y Shemara

Newcomer award 

  • Lee Thomas 
  • David Langlois - M/Y AWOL

Duty of Care award 

  • Alistair Dickinson
  • S/Y Red Dragon (whole crew)
  • M/Y DAR (whole crew)

Creativity award 

  • Jared Watney - M/Y Arience
  • Gemma Hulbert 
  • Tom Medlock

Team Player award

  • Alistair Dickinson
  • Sarah Douglas

For more information, visit www.acrew.com/competition/crew-awards-2019/. To see photos of 2018 award winners, click here

Topics: